Ekonominiai rodikliai ir valiutu kursai

Kovo 04d. 2015m.

Valiutų kursai bei pasiūlos ir paklausos įtakaPasiūlos ir paklausos dėsnis – svarbiausia ekonomikos taisyklė. Pagal šį dėsnį, didėjant prekių pasiūlai (jų kiekiui) rinkoje ir kitiems faktoriams visiškai nekintant, tų prekių vertė krenta. Mažėjant prekių pasiūlai – kaina kyla. Didėjant prekių paklausai prekių kaina taip pat kyla, o mažėjant – krenta. Ši taisyklė – universali, ją galima pritaikyti daugybėje sferų. Ne išimtis ir valiutų kursai. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip valiutų kursai yra įtakojami šio dėsnio, į valiutą žvelgdami kaip į tam tikrą prekę tarptautinėje rinkoje.

Valiutų kursai tarptautinėje rinkojeNe paslaptis, jog valiuta egzistuoja ne tik tam tikros valstybės viduje, bet ir tarptautinėje valiutų rinkoje, kurioje valiutų kursai padeda užsidirbti, bei palaikyti tarptautinę prekybą. Kadangi valiutų kursai yra santykis, dažniausiai jie išreiškiami poromis. Šioje tarptautinėje rinkoje pinigai perkami dėl dviejų pagrindinių priežasčių: spekuliantai bando pasipelnyti iš nuolatos kintančių kursų skirtumų, o įmonės pinigus perka tam, kad galėtų atsiskaityti užsienio prekybininkams už importuojamas prekes. Tad kaip valiutų kursai susiję su paklausos ir pasiūlos dėsiu? Atsakymas paprastas. Anksčiau minėtoje tarptautinėje pinigų rinkoje kiekvienos valiutos kiekis – ribotas. Kuo daugiau tam tikros valiutos rinkoje (didelė pasiūla) – tuo mažesni tų valiutų kursai. Kuo mažiau tam tikros valiutos yra rinkoje, tuo ji brangesnė dėl menkos pasiūlos ir jos trūkumo. Lygiai taip pat su paklausa. Geidžiamiausi pinigai visuomet bus brangiausiai parduodami. Tad kas paverčia valiutą paklausia?

Kylantys valiutų kursai ir paklausos priežastysPats svarbiausias ir didžiausias faktorius, lemiantis valiutos paklausą – tarptautinė prekyba. Jei valstybė turi ką pasiūlyti pasaulinei rinkai, šalis visuomet užsidirbs iš eksporto. Ir užsidirbs daug, todėl užsienio pirkėjai turės nusipirkti daugybę šios šalies valiutos tam, kad galėtų atsiskaityti už prekes ar žaliavas. Sumažėjus tų pinigų rezervams tarptautinėje rinkoje ir padidėjus jų paklausai dėl nuolatinės prekybos atitinkamai kils ir šie valiutų kursai.

Apibendrindami galime drąsiai teigti, valiutų kursai glaudžiai susiję su pasiūlos ir paklausos dėsniu, bei yra tiesiogiai jo veikiami. Kuo daugiau valiutos yra rinkoje, tuo mažesnę vertę ji turi. Taip pat galime daryti išvadą, jog valiutų kursai priklauso nuo valstybės prekybinių santykių, ypač šalies eksporto, nes už prekes atsiskaitoma eksportuojančios šalies valiuta. Kad ir kaip bebūtų negalime ignoruoti fakto, jog pasaulinė ekonomika – viena sudėtingiausių kada nors žmonijos sukurtų sistemų, o valiutų kursai nuolatos įtakojami galybės kitokių faktorių.

Ekonominiai rodikliai ...

Valiutų kursai bei pasiūlos ir paklausos įtaka

Pasiūlos ir paklausos dėsnis – svarbiausia ekonomikos taisyklė. Pagal šį dėsnį, didėjant prekių pasiūlai (jų kiekiui) rinkoje ir kitiems faktoriams visiškai nekintant, tų prekių vertė krenta. ...

2015.03.04

Ekonominis stabilumas,...

Kintantys valiutų kursai: kas įtakoja šiuos pokyčius?
Be tokių faktorių, kaip palūkanų normos ir infliacija, valiutų kursai yra svarbiausias rodiklis, kuriuo galima palyginti vienos valstybės ekonominę būklę su kita. ...

2015.02.25